Narodowe czytanie „Ballad i romansów” naszego wieszcza

W czerwcu 1822 r. ukazał się w Wilnie pierwszy tom "Poezji" Adama Mickiewicza zawierający "Ballady i romanse". Był to równocześnie pierwszy zbiór poezji romantycznej w Polsce. Zainspirowani akcją Narodowego Czytania poezji naszego wieszcza, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym przenieśli się na chwilę w czas romantyzmu. Czytanie rozpoczęło się od ballady "Romantyczność", w której poeta wyłożył zasady programowe literatury romantycznej. W pozostałych balladach, nie tylko odczytanych przez uczniów, ale także zainscenizowanych – "Rybce", "To lubię", "Liliach" i "Pani Twardowskiej" można było zauważyć nawiązania do ludowych wierzeń, wyobrażeń, baśni, pieśni i podań. Uczestnicy czytelniczego spotkania mogli przenieść się w magiczny świat oparty na folklorze i życiu bliskiemu naturze.

Kontakt z nami

Sekretariat

adres e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
tel.  (71) 319-58-94; 
faks: (71) 319-58-94

Dyrektor Szkoły
mgr inż. Małgorzata Staniszewska

Chętnie odpowiemy na pytania

contact

 

 

Jesteśmy otwarci na sugestie

Wicedyrektor Szkoły
mgr Halina Wojciechowska 

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 35Kierownik Szkolenia Praktycznego
mgr Agnieszka Świerkowska-Gembara

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 34