Dzień kresowy w dolnobrzeskiej Zetce

Tylko we Lwowie…. – Dzień Kresowy w „Zetce”
    Kresy. Bogate, stare piękne słowo.
 Jest w nim obszar  i przestrzenność, bezkres równin falujących,

oddalenie od świata i wicher stepowy.

Dla każdego z tamtej strony zawiera w sobie treść ojczystej ziemi,

jej barwę, kształt i woń (...)
                                        Zofia Kossak-Szczucka


 
 
W ostatni wtorek września zorganizowano w dolnobrzeskiej „Zetce” Dzień Kresowy. Uczniowie: Sandra Witiak i Vladyslav Trachuk, absolwentka ZSZ Tetiana Dumanska oraz nauczycielka historii Alicja Grochowska, przygotowali wirtualną wycieczkę po Kresach, połączoną z degustacją potraw  oraz przysmaków lwowskich i wileńskich, takich jak chałwa, kwas chlebowy, chłodnik czy chleb żytni.  Prócz przysmaków dla ciała, było i coś dla duszy: kresowe przyśpiewki, stroje kresowe (charakterystyczne bluzki, spódnice, wianki) albumy i pocztówki ukazujące piękno Lwowa i Wilna.
Celem lekcji otwartej, na którą przybyli wszyscy uczniowie szkoły było propagowanie wiedzy na temat dawnych pograniczy polskich, powojennych przesiedleń, atrakcji turystycznych Wilna, Lwowa, Oleska, Poczajowa, Krzemieńca, Zadwórza, Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa), Horodenka i Kolomyi.  Uczniowie  opowiedzieli także o akcji: „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, która polega na pracy przy odnawianiu polskich nekropolii na Kresach.
Dzień Kresowy był nie tylko sentymentalną podróżą w naszą historię, ale także lekcją otwartości i życzliwości.

Kontakt z nami

Sekretariat

adres e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
tel.  (71) 319-58-94; 
faks: (71) 319-58-94

Dyrektor Szkoły
mgr inż. Małgorzata Staniszewska

Chętnie odpowiemy na pytania

contact

 

 

Jesteśmy otwarci na sugestie

Wicedyrektor Szkoły
mgr Halina Wojciechowska 

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 35Kierownik Szkolenia Praktycznego
mgr Agnieszka Świerkowska-Gembara

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 34