Co ze szkołami do wakacji?

Kalendarz zmian w szkołach i placówkach do wakacji – uruchamiamy stopniowo pracę szkół, placówek oświatowych, zajęcia specjalistyczne i wybrane formy kształcenia praktycznego

 Od poniedziałku, 18 maja br. uruchamiamy kolejne etapy stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie. Przywracamy również możliwość prowadzenia wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie branżowym. W kolejnych tygodniach przywrócimy zajęcia w klasach I-III szkoły podstawowej, umożliwimy realizację praktyk zawodowych u pracodawców w klasach III technikum oraz prowadzenie w szkołach konsultacji dla uczniów klas VIII szkoły podstawowej i absolwentów szkół ponadpodstawowych przygotowujących się do egzaminów, następnie dla uczniów wszystkich pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży.

 Już od początku najbliższego tygodnia otwieramy schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Wznowiona zostanie także działalność młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pałaców kultury oraz innych placówek tego typu. Wróci również możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi, które mają opinię lub orzeczenie o konieczności takich zajęć. Ponadto dajemy możliwość realizowania zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych oraz zajęć praktycznych z zakresu nauki jazdy dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia.

 

Zajęcia praktyczne przygotowujące do końcowych egzaminów zawodowych

Słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizowania zajęć praktycznych, które nie mogły odbywać się na odległość. Warunkiem jest spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Przede wszystkim konieczna jest zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Zajęcia praktyczne muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż.

Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

Zajęcia praktyczne z nauki jazdy pojazdami silnikowymi w branżowych szkołach I stopnia

Uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy:

  • motocyklem (kat. A1/A2) – zawód: mechanik samochodowy;
  • samochodem osobowym (kat. B) – zawody: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, w tym kierowca mechanik (w tym zawodzie szkoła dodatkowo przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego w zakresie tzw. kwalifikacji wstępnej);
  • traktorem (kat. T) – zawody: rolnik, operator maszyn leśnych, ogrodnik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, jeździec.

Chodzi o te zajęcia praktyczne, których nie można realizować na odległość. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Przede wszystkim wymagana jest zgoda ucznia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Należy przy tym uwzględnić odrębne przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

Praktyki zawodowe u pracodawców dla części uczniów technikum

Od 4 maja br. uczniowie technikum mają możliwość skorzystania z dodatkowych form realizacji praktyk zawodowych. Od 25 maja br. uczniowie III klas technikum, będą mogli skorzystać także z praktyk realizowanych u pracodawców. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Uczestnicy praktyk powinni wyrazić zgodę na udział, a pracodawca musi zachować zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.

Zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze i zajęcia rewalidacyjne

 

W związku z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii będzie można prowadzić zajęcia specjalistyczne w jednostkach systemu oświaty.

Od poniedziałku, 18 maja br. przywracamy możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.

Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.

Otwarcie schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne

Otwarte będą schroniska młodzieżowe i międzyszkolne ośrodki sportowe. Do funkcjonowania w trybie stacjonarnym wracają placówki, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. Mowa tu o młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży, ogniskach pracy pozaszkolnej oraz placówkach specjalistycznych.

Placówki te realizują systemowo zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne, sportowe i rekreacyjne. Pełnią też rolę wspomagającą rodziny w funkcji opiekuńczej nad dziećmi. Stąd decyzja o powrocie tych jednostek systemu oświaty do pracy stacjonarnej.

Placówki te będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym.

Planowany kalendarz zmian w szkołach w kolejnych tygodniach do wakacji

Od 25 maja br. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością. Apelujemy do samorządów, dyrektorów szkół, aby wesprzeć uczniów i w miarę potrzeb oraz możliwości zorganizować dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego indywidualne zajęcia.

Od 25 maja br. będą mogły ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego. Apelujemy do dyrektorów szkół oraz nauczycieli, aby zorganizować takie spotkania, jeśli pojawi się taka potrzeba. Zależy nam, aby szczególnie wesprzeć uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i w miarę możliwości i potrzeb zorganizować dla nich konsultacje indywidualne.

Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.

W kolejnych tygodniach będziemy sukcesywnie wydawać stosowne rozporządzenia oraz przekazywać wytyczne sanitarne dotyczące organizacji zajęć w szkołach i placówkach oświatowych.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Dlaczego warto przyjść do "Zetki" ? - oczami naszej uczennicy Karoliny

Dlaczego 'Zetka" ?

Okiem Karoliny Adriańskiej - uczennicy klasy 2a Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej - pokazujemy, że u nas nie jest banalnie. ..

Zobacz film:  Dlaczego 'Zetka" - oczami Karoliny

List pani dyrektor Małgorzaty Staniszewskiej do Abiturientów

 Drodzy Absolwenci,                                             

 Gratuluję Wam ukończenia Szkoły.

 

 11 marca 2020 roku pewnie nikt z nas  nie przypuszczał, że będzie to ostatni dzień normalnej, tradycyjnej nauki w sali lekcyjnej, w prawdziwej ławce szkolnej. Wtedy odbyły się ostatnie lekcje w realu, a nie on-line. W ciągu jednego dnia nastąpiły w życiu nas wszystkich ogromne zmiany, dotknęły nas ograniczenia, które trudno było sobie wyobrazić jeszcze dzień wcześniej. Niech to wszystko, czego doświadczyliście w ostatnim okresie, skłoni Was do refleksji… U progu nowego etapu w Waszym życiu, postawcie na te wartości, które są fundamentalne i bezcenne!

Pamiętajcie, każdy z Was jest wyjątkowy  i żaden wirus tego nie zmieni.

Zapisaliście się w historii szkoły. To dzięki Waszemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy możliwe było zrealizowanie wielu inicjatyw. To między innymi dzięki Wam organizowaliśmy wiele przedsięwzięć, projektów, koncertów muzycznych -służących Waszemu rozwojowi i całej Szkole.

Dzięki Wam, Waszym trudom i staraniom, w sercach nauczycieli często gościła duma.

Wierzę, że zabieracie ze sobą bagaż dobrych wspomnień.

Tradycją naszej Szkoły jest wyjątkowo uroczyste pożegnanie maturzystów, zawsze podniosłe, z określonym ceremoniałem, zaproszonymi gośćmi

Liczę na to, że będzie nam dane pożegnać się nie tylko w wirtualnej rzeczywistości

Pragnę Was zapewnić, że gdy tylko będą ku temu warunki, spotkamy się, aby wspólnie celebrować ukończenie przez Was Szkoły i świętować Wasze indywidualne sukcesy! Cieszyć się z tego, że możemy być blisko siebie, pogratulować osiągnięć i podziękować za lata spędzone razem.

Spotkacie się wtedy z Wychowawcami, powspominacie wspólnie spędzone chwile oraz porozmawiacie o swoich dalszych planach życiowych, zawodowych i edukacyjnych.

Wydrukowane świadectwa będą czekały w sekretariacie.

Jeżeli ktoś ma potrzebę  lub sobie życzy odbioru świadectwa wcześniej proszę o wiadomość w dzienniku elektronicznym lub na adres e-mail na adres szkoły  - ustalimy termin.

Znamy już harmonogram matur. Spotykamy się 8 czerwca.

Macie jeszcze 44 dni na  dodatkową mobilizację. Możemy zacząć odliczać…

Życzę Wam wytrwałości, cierpliwości i życiowej mądrości.

Pozostaję  w kontakcie poprzez dziennik elektroniczny lub e-mail

Wszystkie zakazy, które teraz nas obowiązują są uciążliwe, ale dzięki nim możemy zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.

Dbajcie o siebie i swoich najbliższych.

Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie….

Serdecznie pozdrawiam

Małgorzata Staniszewska

Wolny dostęp do cyfrowej biblioteki

Na czas zamknięcia tradycyjnych bibliotek dobrym sposobem na dotarcie do książki są biblioteki cyfrowe. Poniżej prezentujemy niektóre z nich. Zapoznajcie się z zawartością tych stron. A może dodacie swoje propozycje?

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Możecie obejrzeć z młodszym rodzeństwem.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze

Szanowni Państwo Rodzice i Uczniowie

Od 12 marca do 25 marca zajęcia dydaktyczno- wychowawcze w Zespole Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym zostają zawieszone.

 W dniu dzisiejszym Rząd podjął decyzję o zawieszeniu na dwa tygodnie zajęć we wszystkich placówkach oświatowych i uczelniach w Polsce wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów.

 To jest czas kwarantanny społeczeństwa.

Uczniu,  w dbałości zdrowie swoje i najbliższych – rodziców, rodzeństwa, dziadków, sąsiadów, kolegów

  • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu.
  • unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, ,centra handlowe);  nie organizuj spotkań towarzyskich
  • przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
  • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w szkole: przeczytaj książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy i będą wspierali uczniów w nauce i mogą przekazywać  materiały do samodzielnej pracy w domu.

Szanowni Państwo, śledźcie bieżące komunikaty – najbardziej wiarygodne  na  dedykowanej stronie rządowej www.gov.pl/koronawirus

Prosimy o monitorowanie swojego stanu zdrowia.  W przypadku podejrzenia o zarażenie wirusem,  należy powiadomić  o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Bezpłatna infolinia NFZ 800 190 590  jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Prosimy o pozostawanie w kontakcie ze szkołą – pytania, potrzeba pomocy,  informowanie o przypadkach zagrożenia zakażenia koronawirusem w najbliższym otoczeniu.

Dbajmy o siebie.

Apeluję o odpowiedzialność.

Małgorzata Staniszewska

Więcej artykułów…

Kontakt z nami

Sekretariat

adres e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
tel.  (71) 319-58-94; 
faks: (71) 319-58-94

Dyrektor Szkoły
mgr inż. Małgorzata Staniszewska

Chętnie odpowiemy na pytania

contact

 

 

Jesteśmy otwarci na sugestie

Wicedyrektor Szkoły
mgr Halina Wojciechowska 

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 35



Kierownik Szkolenia Praktycznego
mgr Agnieszka Świerkowska-Gembara

telefon:  (71) 319 58 94, wewn. 34