Zespół Szkół Zawodowych

w Brzegu Dolnym

Leonard Susskind - Bitwa o czarne dziury

Bitwa o czarne dziury. Moja walka ze Stephenem Hawkingiem o uczynienie świata przyjaznym mechanice kwantowej


             Bitwa o czarne dziury jest dziełem popularnonaukowym Leonarda Susskinda, profesora fizyki teoretycznej katedry im. Felixa Blocha na Stanford University.
         Leonard Susskind barwnie przedstawia prawa rządzące wszechświatem oraz historię sporu pomiędzy nim a Hawkingiem. Fizyka jest nauką, która rozwijała się od bardzo dawna, lecz największy postęp rozwoju nastąpił w XX wieku. W 1915 Albert Einstein ogłosił ogólną teorię względności ( teorię grawitacji, która została poparta licznymi dowodami eksperymentalnymi ). Opisywała ona wpływ grawitacji na czterowymiarową czasoprzestrzeń, która "zaginała się" pod wpływem masy. Drugą ważną teorią jest mechanika kwantowa, w którą wkład włożyło wielu znakomitych fizyków ( w tym Einstein i Niels Bohr opisują świat małych cząstek ). Te dwie teorie, które tak dobrze opisują wszechświat, nie zgadzają się w opisie czarnych dziur.
           W 1976 roku Stephan Hawking wyobraził sobie, że wszystko co wpadnie do czarnej dziur jest bezpowrotnie tracone. Ta niewinnie wyglądająca obserwacja mogła zaburzyć całą sytuację w fizyce, ponieważ istnieje fundamentalne prawo natury, prawo zachowania informacji. Zasada ta głosi, że cała informacja ( każda materia,  energia, np. książka, długopis jest "zbudowana" z informacji, każdy atom, cząstka elementarna ) nie jest bezpowrotnie tracona. 
          Natomiast z ogólnej teorii względności wynika, że cała materia w czarnej dziurze, poprzez grawitację jest niszczona. Więc powstaje pytanie, czy któraś z teorii jest błędna, chociaż obie są poparte mocnymi dowodami? Fizycy nie chcą rezygnować, ani z teorii kwantowej, ani z Ogólnej Teorii Względności, więc szukają sposobu na połączenie obu teorii, tak aby stworzyć nową Kwantową Teorię Grawitacji, która będzie łączyła wszystkie cztery podstawowe siły natury ( grawitację, oddziaływanie silne - wiążące kwarki w hadronach, oddziaływanie słabe - odpowiedzialne za rozpad beta i związane z nim promieniowanie, oraz elektromagnetyzm ).

Bardzo polecam tę pozycję, wszystkim ciekawskich świata, ponieważ warto poznawać świat, w którym zaistnieliśmy, w którym jest tak wiele pięknych zjawisk.

Gorąco polecam

Dawid Stencel

kl. 3T

Becca Fitzpatrick - „Szeptem”

Becca Fitzpatrick „Szeptem”
Nora Gray jest przeciętną 16 latką, która wiedzie zwyczajne życie, mieszkając wraz z matką na peryferiach Coldwater, w osiemnastowiecznym domu osnutym mgłą.
             Jej świat wywraca się do góry nogami kiedy na lekcji biologii poznaje przystojnego chłopaka, od którego aż wieje tajemnicą – Patcha Cipriano. Od tej pory w jej życiu zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Nora mogłaby przysiąc, że ktoś czyha na jej życie, jest śledzona, jej najlepsza przyjaciółka  Vee zostaje napadnięta, a kloszardka, której dziewczyna oddaje swój płaszcz zostaje zabita.
Tyle pytań bez odpowiedzi spłynęło nagle na głowę młodej dziewczyny, tyle tajemnic, które chciałaby wyjaśnić. Dziewczyna czuje bez wątpienia, że powinna się bronić, ale przed kim?
Ciągłe zwroty akcji i nieoczekiwane wydarzenia sprawią, że nie będziecie mogli oderwać się od tej powieści. Jest to opowieść tak uniwersalna, że z pewnością spodoba się także
i starszym czytelnikom nie tylko nastolatkom.
 

Wenesa Połozowska
Martyna Krzyżanowska
Kl. 1b LO

Kerstin Gier "Czerwień rubinu"

Powieść "Czerwień rubinu" Kerstin Gier to pierwsza część "Trylogii czasu". Poleciła mi ją koleżanka, która  była nią zachwycona.
          Jest to opowieść o przenoszeniu się w czasie. Tę umiejętność posiada tylko 12 osób, każda z nich jest właścicielem tajemniczego kamienia szlachetnego.
Gwen - główna bohaterka, posiadaczka rubinu (stąd tytuł), jest ostatnią podróżniczką, na którą przywilej cofania się w czasie spadł bardzo niespodziewanie.
Powieść opowiada o ryzyku oraz niebezpieczeństwie, ale także o możliwościach jakie daje umiejętność przenoszenia się w przeszłość.
Polecam tę książkę, ponieważ zaskakuje wartką akcją. Autorka umiejętnie buduje napięcie, dzięki czemu nie można oderwać się od lektury.

Aleksandra Łozińska kl. Ia LO

Thomas Harris ”Czarna niedziela „

Thomas Harris ”Czarna niedziela „
 
Jeśli  ktoś zapytałby  , o czym jest „Czarna niedziela „ odpowiedziałbym, że o ludziach. Owszem, opowiada ona a zamachach terrorystycznych i śledztwie  ,ale tak naprawdę   są to sprawy drugorzędne.  Sednem  tej opowieści jest stan  psychiczny zarówno terrorystów, jak i ścigających ich ludzi, czasami gorszych od samych  bandytów.
    Świetna pozycja! Polecam czytelnikom spragnionych mocnych wrażeń, wartką akcją i napięciem ,które wzrasta z każdą kolejną przeczytaną stroną.

Konrad Włodarczyk kl. 4 TIE

Robert Ludlum „ Droga do Gandolfe”.

 Robert  Ludlum „ Droga do Gandolfe”.
To dopiero druga powieść R.Ludluma,  którą przeczytałem. Nie znam jego twórczości, więc nie  mogę porównać jej z innymi utworami. Chcę jednak powiedzieć, że bardzo dobrze bawiłem się podczas lektury. Książka  jest absurdalna ,zabawna ,nieźle napisana i w pewien sposób  przewiduje przyszłość. Polecam wszystkim, którzy lubią  powieści z wciągająca i zabawną fabułą.
  
                                     Konrad  Włodarczyk
                                                          Kl.4T

Kontakt z nami

Zespół Szkół Zawodowych
56-120 Brzeg Dolny
ul. 1-go Maja 1A
e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
www: www.zsz.brzegdolny.pl

telefon:  (71) 319-50-90, wewn. 32
faks: (71) 319-58-94