Zespół Szkół Zawodowych

w Brzegu Dolnym

Stephen King „ Podpalaczka’

Stephen King „ Podpalaczka’
Po powieść Stephena Kinga „Podpalaczka” sięgnęłam mając zaledwie 13 lat. OD  tamtej pory jestem miłośniczką jego twórczości .Stephen  King jest dziś  niewątpliwie najpopularniejszym twórcą  horrorów.
      „Podpalaczka” to historia opowiadająca o grupie młodych studentów, którzy poddali się „niewinnemu” na pozór eksperymentowi medycznemu. Głównym bohaterom zostaje zaaplikowany środek powodujący nieodwracalne zmiany w przysadce mózgowej ; u  dwojga z nich – Andyego McGee oraz jego przyszłej żony Vicky  budzą  się zdolności parapsychiczne .
    Licząca zaledwie 445 stron  powieść  jest naprawdę ciekawa , mimo zbyt nużących, moim zdaniem, opisów niektórych sytuacji .Polecam je pasjonatom parapsychologicznych historii i miłośnikom powieści grozy.
                                                                                                                                      Alicja Łapka
                                                                                                                                          Kl.1 B LO                                                                                                             

Cassandra Clare "Miasto kości"

Cassandra Clare "Miasto kości"

Po "Miasto kości" sięgnęłam za namową mojej przyjaciółki, która bardzo zachwalała tę książkę. Po przeczytaniu od razu sięgnęłam po pozostałe tomy i w niedługim czasie ta seria stała się moją ulubioną, zaraz obok |Harrego Pottera".
Główną bohaterką jest Claire Frey, zwykła nastolatka, mieszkająca z matką w Nowym Jorku. Ojciec, jak przekazała jej mama zginął w wypadku.
Jej najlepszym przyjacielem jest Simon, którego zna od kiedy sięga pamięcią. Wie, że zawsze może na nim polegać.
Jej życie diametralnie się zmienia, gdy pewnego dnia postanawia iść do klubu z Simonem. Tam poznaje trójkę Nocnych Łowców, pół ludzi, pół aniołów, łowców demonów. Jeden z nich o imieniu Jace pomaga Claire odkryć prawdę o jej pochodzeniu. Tego samego dnia matka dziewczyny zostaje porwana, a w jej domu czeka demon. Trójka nowych przyjaciół pomaga Claire odbić rodzicielkę. Podczas misji ratunkowej Claire odkrywa mroczne tajemnice związane
z Światem Cieni, Jacem, jej ojcem, a nawet sobą.
W tej książce bardzo podobał mi się lekki styl pisania, fabuła i świetnie wykreowane postacie. Znalazły się tam także ciekawe opisy i zabawne porównania. Utwór jest idealny dla fanów fantastyki. Pozwala oderwać się od rzeczywistości i zatracić się w tym pełnym różnych niezwykłych stworzeń świecie.

Julita Nadwodna kl. 1ALO

Lois Lowry "Dawca"

Lois Lowry „Dawca”
 
Książka autorstwa Lois Lowry pt. "Dawca" przeczytałem dzięki mojej dziewczynie, która mi ją gorąco poleciła. Głównym bohaterem powieści jest Jonasz, młody chłopak, który żył w idealizowanym świecie. Świecie bez bólu, emocji, kłamstw i zmartwień w ogromnie nowoczesnym mieście, w którym każdy z mieszkańców spełnia kluczową rolę wobec społeczeństwa. Kiedy nagle, podczas jednej z uroczystych ceremonii wszystko się zmienia, Jonasz staje się Biorcą Pamięci, osobą, która ma przejmować wszystkie wspomnienia z poprzednich stuleci od Dawcy Pamięci. Wszystko diametralnie zmienia się z każdym kolejnym wspomnieniem. Pojawiają się emocje, przypuszczenia jak
i pierwsze oznaki kłamstw odkrytych przez Jonasza, których nawet sobie nie wyobrażał. Cały ład świata jaki znał został zburzony, natomiast on staje się poszukiwanym przez władze miasta wyrzutkiem. Lektura "Dawcy" dała mi tyle wrażeń jakich nie doświadczyłem nigdy do tej pory. Wyobrażenie świata wykreowanego przez autora jest naprawdę niezwykłe. Każda strona czytanej powieści zapadła mi głęboko w pamięci.
 
Zarzycki Sebastian 3T

Max Brooks "Word War Z"

Max Brooks "Word War Z"

 

"Word War Z" Maxa Brooksa to książka, w której po raz pierwszy zetknąłem się z tematyką tzw. "zombie". Jest to świetny początek do poznania literatury z gatunku sience fiction.

WWZ opisuje dzieje rodzaju ludzkiego w świecie ogarniętym nieznaną nikomu chorobą, która zmienia zwykłego człowieka w półmartwego, krwiożerczego potwora. Każdy kto doszedłby do tego momentu w powieści zapewne stwierdziłby, że to "oklepany scenariusz". Może i tak, ale Max Brooks przedstawił ten świat inaczej. Cała książka jest zbiorem wywiadów ludzi sprzed wybuchu zarazy, w trakcie i pod jej koniec oraz czasie, gdy cały świat rozpoczął walkę o odzyskanie i odbudowę cywilizacji. Każda z tych historii na pozór nie ma nic wspólnego z następną, ale tak tylko może sądzić nieuważny czytelnik.

WWZ zagląda też w różne zakątki świata. Zwiedzimy między innymi USA, Chiny, RPA, Japonię Wyspy Brytyjskie, Brazylię i poznamy sposoby przetrwania ich mieszkańców. Książka zachęca też do przemyśleń nad ludzką głupotą i chciwością, która doprowadziła do upadku cywilizacji. Znajdziemy w niej też masę tajemnic, nad niektórymi zastanawiam się do dzisiaj (np. gdzie podziali się Koreańczycy?!).

Jednym słowem książka jest godna polecenia zarówno osobom zainteresowanym taką tematyką, ale i dla nieobeznanych z gatunkiem.

 

Ps: Nie kojarzyć z filmem, bo to dwa różne światy.

 

Pozdrawiam i polecam Dawid Gębik kl. 3T

Jerzy Vetulani - „Mózg : fascynacje, problemy, tajemnice”

             Autorem książki „Mózg : fascynacje, problemy, tajemnice” (część 2 – „Piękno neurobiologii”) jest Jerzy Vetulani , profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog i neurobiolog. Autor ponad dwustu prac naukowych cenionych na całym świecie. Jest także świetnym dydaktykiem i popularyzatorem nauki , jego wykłady możemy zobaczyć na kanale Youtube.

            Dzieło popularnonaukowe Vetulaniego jest świetną pozycją dla tych czytelników, którzy zastanawiają się nad tym  jak myślimy ,czym jest dusza? czy mieszka w mózgu?, dlaczego się uzależniamy? I wiele ,wiele innych. Neurobiologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. W starożytnej Grecji przypuszczano, że procesy umysłowe mają podłoże materialne. Hipokrates uważał, że typ psychologiczny określa równowaga pomiędzy czterema zasadniczymi fluidami: krwią, flegmą, żółcią żółtą i czarną. Ich nadwyżka określa typ osobowości np. sangwinistyczny, flegmatyczny, choleryczny czy melancholiczny. Mózg ludzki jest plastyczny ( największa jego plastyczność przypada na okres powstawania mózgu ) oznacza to, że jest możliwa jego reorganizacja. Nowe neurony przejmują funkcję starych.  Jednakże ten „mózgowy” trik może być niekorzystny dla wykrycia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson czy Alzheimer, które ujawniają się dopiero wtedy, gdy uszkodzenia ( kory nowej i pewne obszary kory starej ) są na poziomie około 70%.
            Wiedza zawarta w tej książce jest fascynująca i bardzo ciekawa. Jej lektura daje naprawdę wiele przyjemności i skłania do refleksji,  zastanowienia się jak było na początku ewolucji i jak ona przebiegała.
Serdecznie polecam Dawid Stencel kl. 3T

Kontakt z nami

Zespół Szkół Zawodowych
56-120 Brzeg Dolny
ul. 1-go Maja 1A
e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
www: www.zsz.brzegdolny.pl

telefon:  (71) 319-50-90, wewn. 32
faks: (71) 319-58-94