Zespół Szkół Zawodowych

w Brzegu Dolnym

Wojciech Drewniak - "Historia bez cenzury"

              Wojciech Drewniak autor książki "Historia bez cenzury" jest również twórcą kanału na YouTube pod tym samym tytułem.
Książka jest niezwykłym zbiorem ciekawostek historycznych, dalekich od nudnych treści jakich każą nam się uczyć w szkole.
             Autor zawarł w niej w sposób humorystyczny, ale zarazem rzetelny, informacje o życiu poczynając od wielkiego (dosłownie i w przenośni) Bolesława Chrobrego do Józefa Piłsudskiego. Znajdziemy tu ciekawostki z walk o władzę, bogactwo, kobiety, o ich życiu intymnym, oficjalnym i tym nieoficjalnym. Można się zdziwić, jak wielcy królowie zabawiali się "na boku" i jaki wpływ na ich decyzje miały żony i kochanki.
            Dzięki stylowi i humorowi autora książkę mogę polecić każdemu, nie tylko tym, którzy interesują się historią.

Poniżej podaję link do kanału autora :

https://www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB/videos 

 Dawid Gębik kl. 3T

 

Graham Masterton - "Nocna Plaga"

 Graham Masterton - "Nocna Plaga".
  Nie dawno przeczytałam interesującą powieść brytyjskiego pisarza Grahama Mastertona pt. "Nocna Plaga". Jeżeli horrory i thrillery to serdecznie Wam ją polecam. 
 Jest to powieść o Pięciu Wojownikach Nocy, którzy podobnie jak ich przodkowie muszą zmierzyć się z wcielonym złem - Isabel Gowdie, przebudzoną służebnicą szatana. Wiedźma korzystając z usług Nosicieli rozprzestrzenia złowieszczą chorobę - Nocną Plagę, która zagraża życiu ludzkości. Wojownicy Nocy mają bardzo mało czasu, aby uratować świat przed Isabel Gowdie, tym bardziej, że już dwoje z nich zachorowało na Nocną Plagę.  Głównym bohaterem jest Stanley Eisner, który zostaje brutalnie zgwałcony przez tajemniczą postać w kapturze - sługę Isabel Gowdie i tym samym zarażony śmiertelną chorobą duszy. Moim zdaniem "Nocna Plaga", która jest 3 częścią cyklu pt. "Wojownicy Nocy" jest najlepiej napisaną i przemyślaną z całej serii, dlatego też polecam ją tym, którzy lubią czytać podobne historie. 
 

Agnieszka Poniszewska
kl. 1b LO

Nicolas Sparks - "Szczęściarz"

Nicolas Sparks - "Szczęściarz"


"Szczęściarz" opowiada historię mężczyzny, który służył w Iraku i wiele razy otarł się o śmierć. Logan odnajduje na pustyni zdjęcie kobiety, które staje się jego talizmanem. Po tragicznej śmierci swojego najlepszego przyjaciela postanawia odnaleźć kobietę ze zdjęcia.
Okazuje się, że jest ona rozwódką mieszkającą w niewielkim miasteczku w Karolinie Północnej, wychowującą samotnie syna i borykającą się z byłym mężem. Logan postanawia zatrudnić się u jej babci. W między czasie rodzi się między nimi uczucie. 
"Szczęściarz" to powieść ukazująca determinację człowieka, jego dążenie do szczęścia.

 

Powieść można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

Julita Nadwodna kl. 1A LO

Robert F. Barkowski - "Słowanie Połabscy. Dzieje zagłady"

              Książka przedstawia historię słowiańskich plemion zamieszkujących Połabie, czyli obszar między rzeką Łabą a Odrą. Historia naszych braci z zachodu była dość burzliwa. Obfitowała w wojny i grabieże praktycznie z każdym sąsiadem dookoła, ale i także między sobą. Jednak wojny to nie wszystko. Słowianie nie byli tylko butnymi dzikusami.                    
             Społeczeństwo było zdominowane przez klasę kapłańską, co oznaczało, że ich religia była dość dobrze rozwinięta w porównaniu do ich  monoteistycznych sąsiadów. 
W ich panteonie znajdowało się wielu Bogów. Jedną z ciekawostek jest fakt, iż niewiele brakowało by i Jezus znalazł się między ich Bogami. Ale żeby się dowiedzieć więcej musicie sami książkę przeczytać. Warto zapoznać się z tą mało znaną historią i poznać naszych prawdawnych braci z zachodu. 

Dawid Gębik

kl. 3T

Leonard Susskind - Bitwa o czarne dziury

Bitwa o czarne dziury. Moja walka ze Stephenem Hawkingiem o uczynienie świata przyjaznym mechanice kwantowej


             Bitwa o czarne dziury jest dziełem popularnonaukowym Leonarda Susskinda, profesora fizyki teoretycznej katedry im. Felixa Blocha na Stanford University.
         Leonard Susskind barwnie przedstawia prawa rządzące wszechświatem oraz historię sporu pomiędzy nim a Hawkingiem. Fizyka jest nauką, która rozwijała się od bardzo dawna, lecz największy postęp rozwoju nastąpił w XX wieku. W 1915 Albert Einstein ogłosił ogólną teorię względności ( teorię grawitacji, która została poparta licznymi dowodami eksperymentalnymi ). Opisywała ona wpływ grawitacji na czterowymiarową czasoprzestrzeń, która "zaginała się" pod wpływem masy. Drugą ważną teorią jest mechanika kwantowa, w którą wkład włożyło wielu znakomitych fizyków ( w tym Einstein i Niels Bohr opisują świat małych cząstek ). Te dwie teorie, które tak dobrze opisują wszechświat, nie zgadzają się w opisie czarnych dziur.
           W 1976 roku Stephan Hawking wyobraził sobie, że wszystko co wpadnie do czarnej dziur jest bezpowrotnie tracone. Ta niewinnie wyglądająca obserwacja mogła zaburzyć całą sytuację w fizyce, ponieważ istnieje fundamentalne prawo natury, prawo zachowania informacji. Zasada ta głosi, że cała informacja ( każda materia,  energia, np. książka, długopis jest "zbudowana" z informacji, każdy atom, cząstka elementarna ) nie jest bezpowrotnie tracona. 
          Natomiast z ogólnej teorii względności wynika, że cała materia w czarnej dziurze, poprzez grawitację jest niszczona. Więc powstaje pytanie, czy któraś z teorii jest błędna, chociaż obie są poparte mocnymi dowodami? Fizycy nie chcą rezygnować, ani z teorii kwantowej, ani z Ogólnej Teorii Względności, więc szukają sposobu na połączenie obu teorii, tak aby stworzyć nową Kwantową Teorię Grawitacji, która będzie łączyła wszystkie cztery podstawowe siły natury ( grawitację, oddziaływanie silne - wiążące kwarki w hadronach, oddziaływanie słabe - odpowiedzialne za rozpad beta i związane z nim promieniowanie, oraz elektromagnetyzm ).

Bardzo polecam tę pozycję, wszystkim ciekawskich świata, ponieważ warto poznawać świat, w którym zaistnieliśmy, w którym jest tak wiele pięknych zjawisk.

Gorąco polecam

Dawid Stencel

kl. 3T

Kontakt z nami

Zespół Szkół Zawodowych
56-120 Brzeg Dolny
ul. 1-go Maja 1A
e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
www: www.zsz.brzegdolny.pl

telefon:  (71) 319-50-90, wewn. 32
faks: (71) 319-58-94