Zespół Szkół Zawodowych

w Brzegu Dolnym

Wojciech Drewniak - "Historia bez cenzury"

              Wojciech Drewniak autor książki "Historia bez cenzury" jest również twórcą kanału na YouTube pod tym samym tytułem.
Książka jest niezwykłym zbiorem ciekawostek historycznych, dalekich od nudnych treści jakich każą nam się uczyć w szkole.
             Autor zawarł w niej w sposób humorystyczny, ale zarazem rzetelny, informacje o życiu poczynając od wielkiego (dosłownie i w przenośni) Bolesława Chrobrego do Józefa Piłsudskiego. Znajdziemy tu ciekawostki z walk o władzę, bogactwo, kobiety, o ich życiu intymnym, oficjalnym i tym nieoficjalnym. Można się zdziwić, jak wielcy królowie zabawiali się "na boku" i jaki wpływ na ich decyzje miały żony i kochanki.
            Dzięki stylowi i humorowi autora książkę mogę polecić każdemu, nie tylko tym, którzy interesują się historią.

Poniżej podaję link do kanału autora :

https://www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB/videos 

 Dawid Gębik kl. 3T

 

Interstellar i nauka

Książka pt. „Interstellar i nauka”  jest opisem naukowym praw fizyki  jakie obowiązują w filmie Interstellar.  Kip Thorne był doradcą naukowym  filmu Christophera Nolana, który jest wybitnym znawcą ogólnej teorii względności i noblistą dzięki któremu film jest wzbogacony o świetne efekty specjalne oparte na prawdziwych oraz solidnych podstawach naukowych obowiązujących w fizyce współczesnej. Jego doświadczenie pozwala na zastosowanych w filmie bardzo prawdopodobnych lecz wyważonych hipotez naukowych, takich jak hiperprzestrzeń czy tunele czasoprzestrzenne.

Czytaj więcej...

Graham Masterton - "Nocna Plaga"

 Graham Masterton - "Nocna Plaga".
  Nie dawno przeczytałam interesującą powieść brytyjskiego pisarza Grahama Mastertona pt. "Nocna Plaga". Jeżeli horrory i thrillery to serdecznie Wam ją polecam. 
 Jest to powieść o Pięciu Wojownikach Nocy, którzy podobnie jak ich przodkowie muszą zmierzyć się z wcielonym złem - Isabel Gowdie, przebudzoną służebnicą szatana. Wiedźma korzystając z usług Nosicieli rozprzestrzenia złowieszczą chorobę - Nocną Plagę, która zagraża życiu ludzkości. Wojownicy Nocy mają bardzo mało czasu, aby uratować świat przed Isabel Gowdie, tym bardziej, że już dwoje z nich zachorowało na Nocną Plagę.  Głównym bohaterem jest Stanley Eisner, który zostaje brutalnie zgwałcony przez tajemniczą postać w kapturze - sługę Isabel Gowdie i tym samym zarażony śmiertelną chorobą duszy. Moim zdaniem "Nocna Plaga", która jest 3 częścią cyklu pt. "Wojownicy Nocy" jest najlepiej napisaną i przemyślaną z całej serii, dlatego też polecam ją tym, którzy lubią czytać podobne historie. 
 

Agnieszka Poniszewska
kl. 1b LO

Nicolas Sparks - "Szczęściarz"

Nicolas Sparks - "Szczęściarz"


"Szczęściarz" opowiada historię mężczyzny, który służył w Iraku i wiele razy otarł się o śmierć. Logan odnajduje na pustyni zdjęcie kobiety, które staje się jego talizmanem. Po tragicznej śmierci swojego najlepszego przyjaciela postanawia odnaleźć kobietę ze zdjęcia.
Okazuje się, że jest ona rozwódką mieszkającą w niewielkim miasteczku w Karolinie Północnej, wychowującą samotnie syna i borykającą się z byłym mężem. Logan postanawia zatrudnić się u jej babci. W między czasie rodzi się między nimi uczucie. 
"Szczęściarz" to powieść ukazująca determinację człowieka, jego dążenie do szczęścia.

 

Powieść można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

Julita Nadwodna kl. 1A LO

Robert F. Barkowski - "Słowanie Połabscy. Dzieje zagłady"

              Książka przedstawia historię słowiańskich plemion zamieszkujących Połabie, czyli obszar między rzeką Łabą a Odrą. Historia naszych braci z zachodu była dość burzliwa. Obfitowała w wojny i grabieże praktycznie z każdym sąsiadem dookoła, ale i także między sobą. Jednak wojny to nie wszystko. Słowianie nie byli tylko butnymi dzikusami.                    
             Społeczeństwo było zdominowane przez klasę kapłańską, co oznaczało, że ich religia była dość dobrze rozwinięta w porównaniu do ich  monoteistycznych sąsiadów. 
W ich panteonie znajdowało się wielu Bogów. Jedną z ciekawostek jest fakt, iż niewiele brakowało by i Jezus znalazł się między ich Bogami. Ale żeby się dowiedzieć więcej musicie sami książkę przeczytać. Warto zapoznać się z tą mało znaną historią i poznać naszych prawdawnych braci z zachodu. 

Dawid Gębik

kl. 3T

Kontakt z nami

Zespół Szkół Zawodowych
56-120 Brzeg Dolny
ul. 1-go Maja 1A
e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
www: www.zsz.brzegdolny.pl

telefon:  (71) 319-50-90, wewn. 32
faks: (71) 319-58-94