Zespół Szkół Zawodowych

w Brzegu Dolnym

Interstellar i nauka

Książka pt. „Interstellar i nauka”  jest opisem naukowym praw fizyki  jakie obowiązują w filmie Interstellar.  Kip Thorne był doradcą naukowym  filmu Christophera Nolana, który jest wybitnym znawcą ogólnej teorii względności i noblistą dzięki któremu film jest wzbogacony o świetne efekty specjalne oparte na prawdziwych oraz solidnych podstawach naukowych obowiązujących w fizyce współczesnej. Jego doświadczenie pozwala na zastosowanych w filmie bardzo prawdopodobnych lecz wyważonych hipotez naukowych, takich jak hiperprzestrzeń czy tunele czasoprzestrzenne.

Czarne dziury to obiekty bardzo zaskakujące, gdyż w obrębie ich prawa geometrii euklidesowej nie obowiązują. Opisuje je geometria Rimmana, gdzie suma miar kątów w trójkącie może mieć mniej lub więcej niż 180 stopni. Zastosowanie geometrii nieeuklidesowej jest nie intuicyjne  i bardzo różne od tego czego uczymy się w szkole. Oto przykład: jeżeli będziemy chcieli obliczyć średnicę czarnej dziury, zmierzymy jej obwód i podzielimy wynik przez jej  długość przez liczbę Pi, otrzymamy długość średnicy np. 15 km, jednakże jeżeli zmierzymy bezpośrednio średnicę czarnej dziury otrzymamy wynik rzędu kilku milionów kilometrów, a jak wiemy z planimetrii, koło nie może mieć małego obwodu w stosunku do dużej średnicy. Czarna dziura składa się z zakrzywienia czasu i przestrzeni więc nie obowiązują tutaj zasady  geometrii płaskiej.

Polecam przeczytać tę książkę ponieważ może rozwiać wiele wątpliwości dotyczącej budowy i ewolucji wszechświata czy też bardziej zrozumieć film Interstellar.
 
Gorąco polecam.
Dawid Stencel klasa IV T.

Kontakt z nami

Zespół Szkół Zawodowych
56-120 Brzeg Dolny
ul. 1-go Maja 1A
e-mail: zsz.biuro@brzegdolny.pl
www: www.zsz.brzegdolny.pl

telefon:  (71) 319-50-90, wewn. 32
faks: (71) 319-58-94